PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Perinatologia czerpie z takich dziedzin medycyny jak położnictwo, neonatologia, genetyka, chirurgia, kardiologia dziecięca i choroby wewnętrzne.

W praktyce jest to współpraca pomiędzy ośrodkami, które specjalizują się w perinatologii. Pozwala to na przekierowanie pacjentki do miejsca, które najlepiej zabezpieczy potrzeby jej i dziecka (od wdrożenia właściwej terapii po odbycie bezpiecznego porodu).

Lekarz perinatolog to ginekolog-położnik specjalizujący się w ciąży wysokiego ryzyka.

Kiedy jest potrzebny?
  • Już na etapie planowania ciąży, jeśli w przebiegu ostatnich ciąż występowały powikłania lub straty ciąż powyżej 22 tygodnia ciąży.
  • Jeśli zagrożone jest życie dziecka (wady, wady letalne, zakażenia, choroby matki).
  • Jeśli kobieta ciężarna boryka się z chorobami przewlekłymi (nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca, choroby immunologiczne, itp.) lub jest zagrożona powikłaniami ciąży (np. poród przedwczesny, preeklampsja – czyli stan przedrzucawkowy, patologia łożyska, hipotrofia).
  • A także w przypadku ciąży mnogiej, w której częściej dochodzi do powikłań ciąży, takich jak poród przedwczesny, stan przedrzucawkowy, cukrzyca, czy też mogą wystąpić choroby charakterystyczne tylko dla ciąż bliźniaczych, np. zespół przetoczenia krwi między bliźniętami, itp.
Co jest zadaniem perinatologa?
  • określenie sposobu prowadzenia ciąży (np. kalendarz wizyt, poszerzenie diagnostyki odpowiednio do istniejących chorób, skierowanie do szpitala w określonych sytuacjach, zaproponowanie wcześniejszego rozwiązania ciąży, jeśli zaistnieje taka konieczność)
  • zlecanie koniecznych badań,
  • kwalifikowanie i przeprowadzanie wewnątrzmacicznych zabiegów diagnostyczno-terapeutycznych,
  • określenie sposobu odbycia porodu uwzględniającego dobro matki i dziecka,
  • współpraca z doświadczonymi neonatologami i specjalistami medycyny dziecięcej, aby dobrać sposób leczenia w okresie po urodzeniu dziecka.
  • dbałość o Twój dobry stan psychiczny.

W naszym Szpitalu mamy obecnie czterech specjalistów perinatologii – prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel, dr. n. med. Anna Kajdy, dr Dagmara Filipecka Tyczka i dr Łukasz Lewczuk. Kolejni lekarze są tuż przed egzaminem – trzymajcie kciuki!

Na terenie Przychodni działa także Poradnia Perinatologii, gdzie Pacjentki są konsultowane i kwalifikowane do leczenia szpitalnego lub nadzoru ambulatoryjnego w naszej sieci poradni, w zależności od oceny ryzyka ciąży i stwierdzonych patologii. Poradnia ściśle współpracuje z pozostałymi poradniami (nadciśnienia, cukrzycy, porodu przedwczesnego, ciąż mnogich, zaburzeń wzrastania płodu) oraz Oddziałem Perinatologii Szpitala.

Poradnia perinatologiczna nie jest poradnią prowadzenia ciąży. Pełni funkcje poradni konsultacyjnej, uzupełniającej prowadzenie ciąży o badania wysokospecjalistyczne

W przypadku stwierdzenia wad letalnych szczególną opieką otaczamy nasze pacjentki. Współpracujemy z Hospicjum Perinatalnym przy Warszawskim Hospicjum dla Dzieci, gdzie działa także Szkoła Rodzicielstwa przygotowująca do porodu i opieki nad dzieckiem, u którego rozpoznano wadę rozwojową. Więcej na www.perinatalne.pl

Jesteśmy Szpitalem III stopnia referencyjności. Dzieci Mam objętych opieką perinatologiczną w razie potrzeby trafią na Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, który ma kompetencje i uprawnienia do opieki nad najtrudniejszymi przypadkami z zakresu patologii noworodka, w tym urodzonych przedwcześnie z małą masą urodzeniową

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje